Уряд бажає спростити процедуру банкрутства

Банкрутство в Україні сьогодні залишається одним з поширених механізмів звільнення бізнесу від боргів. Разом з тим, юристи, які практикують в сфері банкрутства, неодноразово звертали увагу на те, що існуюча процедура далека від досконалості та при певних умовах створює можливості для маніпуляцій та зловживань. Зокрема, ми неодноразово зверталися до цієї проблематики в наших статтях.

Тому не дивно, що про реформування процедури банкрутства в Україні, розмови йдуть вже не один день. В цьому сенсі 26 грудня 2017 року Кабінет Міністрів та Комітет з питань податкової та митної політики подали в Верховну Раду черговий законопроект, розроблений з ціллю спростити процедуру банкрутства та зробити її більш ефективною. Досягти цього планується шляхом змін вже кількох пунктів у вже існуючих законів, зокрема:

  1. Змінити пп.9 п.2. ч.2. ст.4. Закону України «Про судовий збір», за якою судовий збір при поданні в господарський суд заяви про порушення справи про банкрутство має сплачувати виключно кредитор. Якщо банкрутство ініціює боржник, то він від сплати судового збору звільняється. Цю ж саму норму пропонують зафіксувати і в ч.4 та 9 ст.11. Закону «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом».
  2. З терміну «Боржник» пропонують виключити ознаку його неспроможності розрахуватись з боргами протягом трьох місяців з моменту, коли наступив встановлений строк розрахунку.
  3. Подаючи заяву про порушення банкрутства, не треба буде доводити, що сукупна сума беззаперечних вимог кредиторів є не меншою 300 мінімальних зарплат.
  4. Коли загальна кількість кредиторів не більша 7 осіб, то усіх їх будуть автоматично включати в комітет кредиторів, що буде працювати у відповідності компетенції, які надає їм закон (зміна ч.6. ст.26. Закону про банкрутство).
  5. Пропонується впровадження механізму, який унеможливить звільнення боржника від зобов’язання починати справу про банкрутство.
  6. Розподіл активів між кредиторами буде знаходитись під контролем суду.

Як бачимо, запропоновані зміни дійсно спрощують процедуру, одночасно усуваючи можливості для зловживань з боку боржника та надаючи більше прав комітетам кредиторів. Також, на наш погляд, особливо варто відзначити 5-й пункт.

Проте залишається невідомим, чи будуть ці зміни дійсно прийняті і коли це станеться.

Детальніше про банкрутство в Україні дивиться тут.