Створити свій бізнес — що потрібно врахувати, відкриваючи власну справу

«Відкрити свій бізнес» – ця ідея стала одним з мейнстрімів нашого часу. Книги, вебінари, популярні передачі на ютубі, тренінги та тематичні івенти, що слідують один за одним і де виступають відомі бізнес-коучі та спікери – все це створює у слухачів ілюзію про те, що бізнес, який вони обов’язково розпочнуть в самий найближчий час, неодмінно чекає на успіх.

Ми юристи, тому в нашій статті не будемо нести сектантські дурниці з популярних бізнес-тренінгів, про те, що «Досить працювати на когось, працюйте на себе!» та закликати вас негайно кидати свою роботу, щоб відкрити власний бізнес. Не будемо брехати, що зробити це легко, що це не потребує багато грошей і що це швидко вирішить усі ваші проблеми. Навпаки, за статистикою, 95% фірм закриваються в перші два роки після створення, знайти нову нішу на ринку досить складно, а грошей на розвиток бізнесу необхідно багато та їх постійно не вистачає. Саме тому велика частина підприємців швидко опиняється в боргах і змушена замислюватися про ліквідацію ще недавно, здавалося б, такої перспективної фірми.

Навпаки, ми розповімо про те, що при старті бізнесу зазвичай залишається за кадром – про юридичні нюанси створення свого підприємства, ігнорування яких призведе до серйозних проблем. Так, з одного боку, правила відкриття бізнесу в Україні постійно спрощуються, але з іншого – юридичній складовій створення бізнесу підприємець-початківець сьогодні повинен приділити головну увагу.

6 ключових юридичних моментів, які потрібно врахувати при створенні власного бізнесу:

  1. Правильно обрати організаційно-правову форму, яка оптимально підходить під ваші бізнес-плани. Мало хто розуміє, що неправильний вибір організаційної форми підприємства може стати однією з причин проблем в бізнесі. Зокрема, наразі багато хто прагне зареєструвати ТОВ, а не ФОП, нібито це солідніше. І тільки потім приходить усвідомлення, що діяльність ТОВ має під собою наявність штрафів, особливого обліку та звітності, високих податків і проблем в разі необхідності ліквідації підприємства. Тому нерідко підприємці виявляються до всього цього неготовими. Тому добре подумайте, яка саме форма ведення бізнесу підійде для вашого підприємства. Ми радимо так: якщо у вас є компаньйони, які готові внести свій внесок в розвиток бізнесу, або ж плануються дуже великі грошові потоки, то в такому випадку найкраще відкрити ТОВ, якщо ж Ви самі, а обсяг фінансової діяльності не високий – то тоді не вигадуйте дурниць – реєструйте ФОП.
  2. Правильно зареєструвати свою фірму. Перш за все, підготувати всі документи, без помилок заповнивши всі реєстраційні картки. Якщо ви реєструєте ТОВ, то слід підготувати і детально прописати Статут підприємства, в якому вказуються всі аспекти діяльності компанії і взаємин засновників. Після цього проводяться обов’язкові збори засновників, де все це офіційно затверджується. І останній акорд – потрібно вчасно подати всі ці документи державному реєстратору.
  3. При необхідності – отримати свідоцтво платника ПДВ. В Україні ПДВ отримують або в обов’язковому порядку, або на добровільній основі. Згідно ст. 181 Податкового кодексу, в поточному 2017 році поріг для обов’язкової реєстрації платником ПДВ становить 1 млн. грн. оподатковуваних операцій протягом року.
  4. Правильно підібрати КВЕД. Сьогодні КВЕД – це інструмент державної статистики, необхідний для упорядкування економічної інформації в загальних звітах держслужб. Офіційно, після законодавчих змін останнього часу, КВЕД ніяк не обмежує діяльність компанії. Однак в українських реаліях є свої нюанси. Наприклад, якщо суб’єкт господарювання захоче отримати будь-яку ліцензію, то його перевірять на наявність відповідного КВЕД в Єдиному держреєстрі, і це при тому, що законодавчі підстави для такої перевірки відсутні. Крім цього, нерідко контрагенти, як державні підприємства, так і приватні фірми, не хочуть платити підприємцю за отримані товари або послуги, якщо в реєстрі у нього відсутній відповідний вид діяльності або якщо вид діяльності не є основним. Звичайно, можна довго і нудно доводити свою правоту, втрачаючи час, нерви і гроші, але краще – відразу правильно прописати свої КВЕДи віддавши данину традиції. Повірте, зайвим це не буде.
  5. Вибрати відповідну форму оподаткування. Звичайно ж, краще відразу уявляти, скільки податків і коли вам доведеться перераховувати до державного бюджету. В Україні існують дві форми оподаткування – загальна і спрощена. У кожній з них свої плюси і мінуси, тому обов’язково проконсультуйтеся з юристом або кваліфікованим бухгалтером – вони допоможуть вам обрати саме ту форму, яка підійде для вашої бізнес-діяльності.
  6. Зареєструвати торгову марку. Це необхідно тільки якщо у вас є оригінальний бренд або ідея. Потрібно бути готовим до того, що в Україні реєстрація ТМ займає більше року. При цьому, при підготовці ТМ до реєстрації, радимо вам провести офіційну перевірку на оригінальність – раптом подібну назву або логотип вже хтось зареєстрував на себе. Тут часто виникає питання – а чи можна починати використовувати торгову марку, якщо вона тільки подана на реєстрацію, або ж обов’язково потрібно чекати цілий рік, поки ТМ не буде зареєстрована? Відповідь на це питання просте – вже після офіційної подачі документів на реєстрацію, ТМ можна використовувати та рекламувати.

Сьогодні бізнес без юриста, це як корабель без капітана

Ми ні в якому разі не відмовляємо Вас від ідеї почати свою справу. Навпаки, якщо у вас є чітке уявлення про свій вид діяльності, оригінальна ідея або концепція, можливості та юридична підтримка – то можете сміливо починати реєструвати своє підприємство. Вести свій бізнес – це відповідально, складно, але одночасно – цікаво, натхненно та перспективно. Ми вас в цьому підтримаємо і тоді ви досягнете оптимального результату!