Готуємося до податкової перевірки

Кожен суб’єкт господарської діяльності рано чи пізно стикається з податковою перевіркою. Під перевіркою мається на увазі звірка даних ведення бухгалтерського обліку на підставі первинних документів та відображення даних операцій в податковій звітності.

На щастя для бізнесу, сьогодні перевірки не відбуваються раптово, бо ДФС зобов’язано попередити підприємство про свою появу. Якщо ви отримали такий запит, то потрібно детально проаналізувати наявність підстав для його реалізації та визначити, чи відповідають дійсності заявлені в ньому порушення законодавства. Звісно, що найкращим консультантом в цій справі стане юрист, який проаналізує запит податківців та визначить правомірність підстав для перевірки. Якщо підстави є, то починаємо підготовку до перевірки.

Як підготуватися до податкової перевірки?

Для початку, радимо вам періодично самостійно організовувати роботу своїх бухгалтерів для проведення внутрішньої ревізії первинних документів та правильності їх заповнення. Якщо ви це робили, то підготуватися до перевірки вам буде значно легше. Бо в будь-якому випадку вам потрібно буде:

1.Прослідкувати, щоб сплата НДФЛ, воєнного збору та ЄСВ при виплаті заробітної плати та винагороди працівникам (чи аутсорсерам) була відображена у звітності по 1ДФ и ЄСВ;

2.Стосовно ПДВ слід звернути увагу на розподіл сум, що використовуються в господарчій та негосподарчій діяльності. Це важливо, бо при перевірці існує ризик нарахування податкових зобов’язань без урахування податкового кредиту;

  1. Звернути увагу на вірність складення касових документів, оскільки податківці будуть перевіряти їх дуже прискіпливо, бо зазвичай в них легко виявити порушення. Наприклад, наявність факту списання товару зі складу, проте відсутність підтвердження оплати за нього, автоматично буде прирівняне до скритої реалізації та викличе штраф в 5-ти кратному розмірі;
  2. Перевірити чи заповненні обов’язкові реквізити в первинних бухгалтерських документах.

Від свавілля ДФС захищаємо себе самі

Якщо підстав для перевірки нема, проте податківці все одно з’явились на порозі вашого офісу, то ви маєте право не допустити їх до перевірки. Звісно, це краще робити не самостійно, а з юристом поряд. Якщо ж дійшло до перевірки, то весь процес має контролювати юрист, щоб в випадку необхідності підготувати спростування претензій.

Якщо вам виставили безпідставні штрафи та донарахування, то їх потрібно оскаржити, що теж робиться за допомогою юриста. Нагадуємо, що цього року в Україні встановлена особиста відповідальність податківців за винесення неправомірних рішень, що відкриває додаткові можливості для підприємців в оскарженні претензій ДФС.